Īpašumu vērtētājiem darba kļuvis vairāk

Neraugoties uz divus gadus piedzīvoto pandēmiju, nekustamā īpašuma novērtēšanas pasūtījumu skaits ir pieaudzis, kā pamatā ir cilvēku vēlme iegādāties dzīvokli vai uzbūvēt māju, kā arī attīstīt savu biznesu.

To intervijā Dienas Biznesa speciālizdevumam Nekustamais īpašums stāsta Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, SIA Eiroeksperts valdes priekšsēdētājs Vilis Žuromskis. Viņaprāt, arī šogad vērtēšanas apjomi varētu būt līdzīgi iepriekšējo gadu apjomiem, jo ir cerība, ka iekustēsies Rail Baltica dzelzceļa būvniecībai nepieciešamo īpašumu atsavināšanas process.

Fragments no intervijas

Vai pandēmija ir ietekmējusi nekustamo īpašumu novērtēšanu un arī to novērtējumu?

Īpašuma novērtēšanas pasūtījumu skaits ir pieaudzis. Kopumā tieši nekustamā īpašuma vērtēšanas pasūtījumu apjoms 2021. gadā ir pieaudzis vidēji līdz 20%. Piemēram, uzņēmumam SIA Eiroeksperts 2020. gads tieši pēc ienākumu līmeņa bija daudz labāks nekā pirmspandēmijas – 2019. gads, un savukārt 2021. gads ir vēl labāks nekā 2020. gads. Protams, Eiroeksperts nodarbojas ar visa veida novērtēšanu, sākot ar biznesa (uzņēmējdarbības), nekustamā īpašuma un kustamas mantas novērtēšanu. Līdzīgs vērtēšanas apjoma pieaugums bija novērojams arī citiem vērtētājiem, un to apliecina pieprasījuma pieaugums pēc vērtēšanas pakalpojumiem, it īpaši pēc nekustamā īpašuma novērtēšanas.

Pirmkārt, nekustamā īpašuma novērtēšanas pieprasījuma pieauguma iemesls bija nekustamo īpašumu iegādes, kam nepieciešams kredīts, vai arī īpašums tika plānots kā ķīla kāda cita darījuma veikšanai. Un šādā situācijā ir jāatceras pats būtiskākais, ka nekustamā īpašuma cena un tirgus vērtība ir divi dažādi jēdzieni, kuru lielums var būt ļoti atšķirīgs. Otrkārt, nekustamā īpašuma novērtēšana bija nepieciešama valsts uzņēmumiem un pašvaldībām īpašumu atsavināšanai, tirgus nomas noteikšanai vai apbūves tiesību vērtības noteikšanai. Treškārt, nekustamā īpašuma vērtēšana ir nepieciešama, vērtējot uzņēmējdarbību, jo nekustamais īpašums – apbūve, zeme, inženierbūves – ir vērtīgs uzņēmuma aktīvs. Diemžēl lielu nekustamā īpašuma vērtēšanas pasūtījumu daļu veido vērtējumi tiesvedībām, maksātnespējas procesiem.

Tātad vieni no vērtējumu galvenajiem pasūtītājiem ir bankas?

Pilno rakstu lasi šeit