Rīgas pilsētas mājokļi: pirmskara mūra laika ēka.

Pirmskara dzīvokļu ēkas ir celtas laika posmā pirms otrā pasaules kara. Tās pārsvarā ir celtas no māla ķieģeļiem un laukakmeņiem, tāpat no citiem materiāliem. Šī projekta ēkas, parasti, ir līdz sešu stāvu augstumam. Tām ir raksturīgas lielas istabas ar atsevišķām, mazākām istabiņām, tās ir tā sauktās meitas istabas vai kalpotāju istabas.

Šo māju dzīvokļiem parasti ir diezgan augsti griesti un kopējais dzīvokļu plānojums ir gana plašs. Ņemot vērā ka tās ir mūra mājas, tās var būt ar ļoti biezām sienām, bet arī grūti piekurināmas, tāpēc tajās var būt nedaudz vēsāks kā citviet. Tajā pašā laikā, tās ir drošas un stabilas, tās ir saglabājušās vēl šodien un nerada īpašus draudus, tās ir labi saglabājušās.

Šīs ēkas visbiežāk atrodamas Rīgas centrā un vēsturiskajā centrā. Šiem dzīvokļiem ir diezgan plašas pārplānošanas iespējas. Varat gan nojaukt starpsienas gan izveidot atklāto plānojumu. Jāsaka gan, ja māja ir kultūras mantojuma sarakstā, tad jebkādi pārplānošanas un modernizēšanas darbi var prasīt atļaujas un īpašu sagatavošanos.

Šajās mājas nav liftu, bet mēdz būt balkoni vai lodžijas. Mājām bieži vien ir divas ieejas, agrāk, viena bija saimniekiem, otra kalpiem. Šis nav tipiskais projekts kā sērijveida dzīvokļiem, tāpēc nav konkrētu atsauču par dzīvokļa platībām vai pašu plānojumu. Katrs dzīvoklis var būt individuāls, atkarībā no mājas un atrašanās vietas. Šīs mājas ir sastopamas arī gana prestižos rajonos, kas paaugstina to cenu tirgū.

Pirmskara ēkas ir diezgan plaši sastopamas, bet to cenas var būt ļoti dažādas. Lielā mērā tieši dzīvokļa tehniskais stāvoklis un atrašanās vieta nosaka izmaksas šādu dzīvokli īrējot vai iegādājoties. Labi saglabājies dzīvoklis, labā vieta izmaksās loti daudz. Protams, izmaksas ir atbilstošas, ja ņem vērā ka iegūstat lielu dzīvokli pilsētas centrā. Tam ir laba siltumizolācija, vairumā gadījumu un māja ir droša. Arī māju vizuālais izskats, parasti, ir ļoti labs, protams, ar izņēmumiem.

Lielākais ieguvums dzīvošanai pirmskara ēkās ir to skaistā arhitektūra un pašas ēkas dzīves stāsts. Ēkas konstrukcijas un iekšējā apdares kvalitāte tika balstīta uz ilgtspējību.