Premium dzīvokļiem Rīgā ir niecīga izvēle

Rīgas centrā, aktīvajā centrā un premium īpašumu pircēju iecienītajā klusajā centrā jūtami iztrūkst laba piedāvājuma: ir niecīga izvēle labas kvalitātes dzīvokļiem jaunajos projektos un renovētajos namos, liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma Latvia Sotheby’s International Realty apkopotie dati.

Latvijas premium īpašumu tirgus “pīrāga” lielāko daļu tradicionāli aizņem augstākās klases dzīvokļu pirkumi: tie šajā pusgadā veidoja 82% no kopējā apgrozījuma. Kopumā šogad laika periodā no janvāra līdz jūnijam iegādāti 339 premium dzīvokļi 82 miljonu eiro vērtībā, liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma Latvia Sotheby’s International Realty veiktais pētījums par darījumu aktivitāti Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā.

Premium dzīvokļu darījumu jomā tas ir par 24,5 miljoniem eiro jeb 42,7% lielāks apgrozījums nekā pērn, kad atbilstošajā laika periodā notika 257 premium dzīvokļu darījumi par 57,5 miljoniem eiro. Investīciju pieplūdums skāris visus trīs pārskata reģionus. Skaitliski apjomīgākais kāpums novērojams galvaspilsētā, bet Pierīgā un Jūrmalā izaugsme bija straujāka.

Rīgas premium dzīvokļu tirgus uzrādījis straujāko izaugsmi kopš 2014. gada: 61,5 miljonu eiro apgrozījums (15,1 miljonu eiro jeb 32,6% pieaugums pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu). Kopsummu veidoja 254 dzīvokļu darījumi, kas ir par 40 vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusē. Pretēji pēdējo gadu tendencei vidējā dzīvokļa vērtība šī gada pirmajā pusē kāpusi par 25 500 eiro jeb par 11,8% pret atbilstošo periodu 2020. gadā, sasniedzot 242 000 eiro.

Vidējais iegādātā dzīvokļa izmērs joprojām saglabājas aptuveni 120 m2, tādēļ šai pusgadā kvadrātmetra cena pieaugusi par 200 eiro līdz 2160 eiro. Detalizētāk analizējot, atklājas, ka gan kvadrātmetra, gan darījuma cenu kāpums veidojies, pateicoties izteikti lielākai interesei par Rīgas izsmalcinātākajiem apartamentiem. 2021. gada pirmajā pusē teju dubultojies apgrozījums 300 000 – 500 000 eiro vērto dzīvokļu segmentā, salīdzinot ar iepriekšējā gada sākumu: šai cenu grupā iegādāti dzīvokļi par kopējo summu 12,8 milj. eiro.

Savukārt ekskluzīvāko Rīgas dzīvokļu tirgus segmentā pusgada laikā veikti 14 darījumi par 9,1 miljonu eiro, kas bija par 5 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gada pirmajos sešos mēnešos.

“Vidējo dzīvokļa vērtības pieaugumu šobrīd vēl ir pāragri uzskatīt par tendences maiņu Rīgas premium dzīvokļu tirgū. Datus analizējot ilgākā laika periodā, secināms, ka cenas visos Rīgas premium dzīvokļu segmentos vairākkārt īslaicīgi pakāpušās pēdējo septiņu gadu laikā, tomēr šie atkāpes periodi ir nenoturīgi. Tas liek pieņemt, ka šādu dzīvokļu darījumu vidējo vērtību kāpums šī gada pirmajā pusē varētu arī nesaglabāties. Rīgas centrā, aktīvajā centrā un premium īpašumu pircēju iecienītajā klusajā centrā jūtami iztrūkst laba piedāvājuma: ir niecīga izvēle labas kvalitātes dzīvokļiem jaunajos projektos un renovētajos namos. Piemēram, tiek pieprasīti trīs istabu dzīvokļi ar vidējo platību līdz 80 m2, kā arī četru istabu dzīvokļi 95–110 m2 platībā ar auto stāvvietu. Pašreizējo situāciju premium dzīvokļu tirgū labi raksturo tas, cik ātri savu pircēju ir atraduši dzīvokļi tādos projektos kā Blaumaņa ielā 12 vai Lāčplēša ielā 11 – labas kvalitātes dzīvokļi labā vietā. Populāri ir arī divu istabu dzīvokļi, kurus pērk ģimenes, kas izvēlas sākt dzīvot centrā. Mazāk pieprasīti kļuvuši studio tipa dzīvokļi, kas iepriekš tika pirkti kā investīciju objekti izīrēšanai, galvenokārt īstermiņa īrei. Ir arī klienti, kas meklē piecu istabu (ar četrām guļamistabām) dzīvokļus, ar ļoti augstvērtīgu remontu un apdari, auto stāvvietu, liftu un balkonu. Šādi klienti par dzīvokli ir gatavi maksāt, sākot no pusmiljona eiro, bet diemžēl šāda piedāvājuma Rīgas centrā faktiski nav,” situāciju komentē Latvia Sotheby’s International Realty vecākais pārdošanas konsultants Aigars Strods.

Pilno rakstu lasi šeit