Rīgas pilsētas mikrorajons: Imanta.

Imanta ir viens no Rīgas visvairāk apdzīvotajiem rajoniem. Mūsdienās to spilgti iezīmē Jūrmalas šoseja, kā arī divas puslokā izveidotas ielas – Anniņmuižas bulvāris un Kurzemes prospekts –, starp kurām straujāk nekā citos rajonos kopš 60. gadu beigām sabūvēti lieli daudzdzīvokļu māju masīvi. Tomēr apkaime stiepjas vēl līdz sliedēm gan uz dienvidiem, saduroties ar Zolitūdi, gan uz austrumiem līdz Zasulauka, Nordeķu un Iļģuciema robežām. Plašs Imantai piederīgs privātmāju rajons stiepjas arī līdz Babītei.

Jau 15.-17.gs. Rīgas rātskungi un turīgie namnieki par nelielu samaksu no pilsētas ieguvuši zemes gabalus sāka apbūvēt plašās pļavas tagadējā Pārdaugavā, ierīkoja tur muižiņas, kas laika gaitā tika gan dalītas, gan apvienotas, piedzīvojot gan īpašnieku, gan nosaukumu maiņas.

Tagadējā Imantas apkaime ir izveidojusies kādreizējās Anniņmuižas, Lielās un Mazās Dammes muižas, kā arī Zolitūdes muižas teritorijā. Šobrīd pieņemtās Imantas apkaimes ziemeļaustrumu daļā atradušās arī Zeibarta muiža un Šulcmuiža. No visām kādreizējām apkārtnes muižām saglabājusies vienīgi Anniņmuižas kungu māja, par citām liecina vairs tikai dažos ielu nosaukumos ietvertie muižu vārdi.

Anniņmuiža ir vienīgā no Imantas apkaimes muižām, no kuras kompleksa saglabājusies kāda būve – 19.gadsimta pēdējā ceturksnī neorenesanses stilā celtā Anniņmuižas dzīvojamais nams (t.s. „meža pils”). Anniņmuiža kā nekustamais īpašums pirmoreiz minēta 1595. gadā.

 

Imantas apbūvē dominē piecu (464. un 467.sērija,) un deviņu (602.sērijas,) stāvu paneļu ēkas. Kādreizējās rūpnīcas ēka ir milzīgākā būve Imantā, tomēr apkaimes ainavā un siluetā dominē dzīvojamo augstceltņu ēkas Imantas centrā, ap Anniņmuižas bulvāri. Arhitektoniski interesantākās tajā ir senākās ēkas – 80.-90.gadu mijā uzbūvētās sarkano ķieģeļu 16 stāvu mājas, taču pudura sajūtu piedod septiņas jaunākas, pēdējā desmitgadē celtas ēkas.

 

1967. gadā tika izstrādāts Imantas detālplānojums, kas paredzēja, ka Imanta sastāvēs no pieciem radiāli izvietotiem mikrorajoniem ar sabiedrisko ēku kompleksu un parku centrā. Projekts tika realizēts līdz 1975.

Šodien Imanta teritorijas ziņā ir viena no lielākajām Rīgas apkaimēm.